EKSTREMALNA DROGA KRZYŻOWA

Droga Krzyżowa Wokół Zalasowej

„Nie podoba się wam świat dookoła? Zamiast narzekać, wstańcie z kanapy i zacznijcie go zmieniać. Napełnijcie go wartościami, zarażając innych optymizmem i radością, która rodzi się z miłości Boga”.

Papież Franciszek

Kolejny raz zapraszamy wszystkich chętnych, którzy chcieliby w tej formie osobiście przeżywać ten szczególny czas Męki i Śmierci Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Chcemy w ten  sposób modlić się za wszystkich mieszkańców Zalasowej.

W Wielki Piątek 07 kwietnia 2023 chcemy wyruszyć z kościoła parafialnego po nabożeństwie wielkopiątkowym o godz. 19:00.  Po krótkim wprowadzeniu i błogosławieństwie ruszamy na trasę Drogi Krzyżowej. Przewidujemy na początek wspólną modlitwę różańcową tajemnicami części bolesnej, jako wprowadzenie w tę szczególną noc, następnie od pierwszej stacji Drogi Krzyżowej obowiązuje święte milczenie. Bądźmy sam na sam z cierpiącym Chrystusem. Na kolejnych stacjach będą odczytywane rozważania.

  • Pamiętaj, że każdy uczestnik tej Drogi Krzyżowej, przyjmuje na siebie wszelkie ryzyko związane z przejściem trasy.
  • Trasa granicami wokół  Zalasowej prowadzi w większości drogami i ścieżkami leśnymi, drogami  polnymi, tylko częściowo asfaltowymi.
    Uwaga! W związku z tym trzeba zwracać szczególną ostrożność, by się nie zgubić!!! 
  • Zakończenie Drogi Krzyżowej przewidujemy w godzinach porannych w naszym kościele parafialnym.

Jak należy się przygotować i co zabrać:

  • Zabierz sobie średniej wielkości plecak
  • Przygotuj sobie prowiant na drogę: jedzenie (postne – Wielki Piątek) picie, termos z gorącą herbatą, woda, itp.
  • Zabierz ciepłe ubrania, wygodne i wodoodporne (lub drugie zapasowe) buty przystosowane do długich wędrówek (w niektórych miejscach trasa może być błotnista i śliska), nieprzemakalny ubiór, rękawice, czapkę –  może padać, a temperatura w nocy o tej porze roku może być nawet minusowa
  • Koniecznie latarkę czołową (zapasowe baterie), power bank, małą latarkę ręczną, kamizelki, opaski odblaskowe, kijki, dobrze jest zabrać karimatę.

Krótki opis trasy:

Z kościoła kierujemy się do ul. Karpackiej, potem  ul. Tarnowską, a następnie skręcamy w ul. Władysława Jagiełły pod krzyż pierwszej stacji.  Następnie polnymi drogami wzdłuż granicy z Szynwałdem dochodzimy do ul. Krótkiej. Przekraczamy ul. Tarnowską, i potok Wątok dochodzimy do ul. Mickiewicza, na przysiółku Dolce dochodzimy do potoku Dulcza i wspinamy się na Świnogórę do ul. Granicznej; dalej wzdłuż granicy z Wolą Lubecką wzdłuż cieku wodnego aż do wioski Indiańskiej. Dalej przez ul. Zieloną idąc wzdłuż granicy z Joninami i z Ryglicami ul. Południową, przekraczając ul. J. Słowackiego, kierujemy się w stronę ul. Kazimierza Wlk, dalej na Podlesie Wschodnie przez ul. Piastowską wzdłuż granicy z Uniszową obok Pensjonatu Panorama, przez ulicę Bukową kierujemy się lasem Tuchowskim w stronę stawów rekreacyjnych, dalej do góry ścieżką przyrodniczo-dydaktyczną dochodzimy do parkingu, przecinając ul. Partyzantów, drogą leśną schodzimy do „Piekła” do ul. Królowej Jadwigi, dalej w górę wzdłuż granicy z Karwodrzą dochodzimy znów ul. Władysława Jagiełły i wracamy do kościoła. 

ZAKOŃCZENIE

Każda Droga Krzyżowa to przeżywanie na nowo prawdy, że „Tak Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne” (J 3, 16). Bóg swego Syna dał światu, powierzając Go najpierw czułej opiece Maryi i św. Józefa. Oni, służąc Jezusowi, stali się sługami powszechnego zamysłu zbawczego (por. Patris corde nr 1). Dlatego na koniec tej Drogi Krzyżowej pragniemy wyrazić naszą wdzięczność nie tylko Panu Jezusowi, że przez krzyż i mękę swoją dokonał dzieła naszego odkupienia, ale także Maryi i św. Józefowi, że stali się współpracownikami Boga w tym dziele. Naszą wdzięczność najbardziej okażemy wtedy, gdy będziemy starać się, tak jak Oni, całym swoim życiem służyć Chrystusowi i będziemy uciekać się pod matczyną opiekę Maryi i czułą opiekę św. Józefa. Jezu, Maryjo, Józefie Święty, bądźcie w myśli, w ustach i w sercu moim. Amen.